Jste zde

Vzdělávací aktivity PRACE

Vzdělávací aktivity PRACE, které jsou dostupné také pro uživatele z ČR, jsou organizovány ve čtyřech hlavních liniích. Prohlédněte si stránky PRACE na uvedených odkazech (dole), abyste se dozvěděli více.

  • Sezónní školy (seasonal schools) PRACE
  • PRACE Advanced Training Centres  (PATC)
  • Vzdělávací portál (training portal) PRACE

Účast na všech akcích pořádaných  PRACE, ať už v rámci sezónních škol nebo PATC, případně na příležitostných workshopech, apod., je díky partnerství ČR v PRACE bezplatná.

Níže jsou informace o vybraných vzdělávacích aktivitách PRACE.

Outreach to Universities

V prosinci 2017 PRACE rozšířilo svou vzdělávací nabídku směrem ke studentům: Zavádí program zvaný Outreach to Universities, v rámci něhož např. experti PRACE mohou přijet proslovit přednášku na lokální univerzitě nebo naopak studenti mohou navštívit superpočítačové centrum partnera PRACE. Více informací na http://www.prace-ri.eu/outreach-to-universities/.

Podzimní škola PRACE 2016 (PRACE Autumn School 2016)

Třetí letošní sezónní škola se bude konat v pro nás relativně nedalekém dolnorakouském Linci, resp. v Hagenbergu ve dnech 27. až 30. září 2016. Nese podtitul Modern HPC Development for Scientists and Engineers a její zvláštností je první den prezentací a interakcí dávající dohromady účastníky z průmyslu a  akademické sféry ke společné diskusi nad různými aplikacemi HPC. Pak následuje třídenní vzdělávací program klasického charakteru na aktuální témata z HPC, a to ve dvou paralelních sekcích. IT4Innovations je spoluorganizátorem této školy a přispěje k ní m.j. jednodenním kurzem programování v PETSc.

Webovou stránku této sezónní školy se všemi podrobnostmi a odkazy naleznete na http://events.prace-ri.eu/e/PRACE-Autumn-School-2016. Registrace je otevřena do 1. července 2016. Viz také pozvánku na našem webu. Je také možné požádat organizátory o podporu pro úhradu nákladu spojených s cestou a pobytem.

Intel MIC Programming Workshop na LRZ v Garchingu

Jedná se o třídenní kurz plně věnovaný programování Intel Xeon Phi. Organizuje ho německé superpočítačové centrum LRZ v Garchingu u Mnichova jakožto kurz PATC (PRACE Advanced Training Centre)  ve dnech 27.-29. června 2016 a následuje ho vědecký workshop s názvem High Performance Computing for Water Related Hazards s účastí IT4Innovations na tomtéž místě. Více informací v pozvánkách na kurz a na workshop, resp. na originálních stránkách kurzu a workshopu.

Jarní škola PRACE 2016 (PRACE Spring School 2016)

Vybíráme z oficiální pozvánky:

The PRACE Spring School 2016 and E-CAM Tutorial on Molecular and Atomic Modelling will take place on 16-20 May 2016 at University College Dublin, Dublin, Ireland. It is aimed at researchers who wish to gain a better understanding of methodologies and best practices in exploiting molecular and atomic modelling applications on HPC systems. The school is jointly organised and funded by PRACE and the Horizon 2020 E-CAM project, an e-infrastructure for software, training and consultancy in simulation and modelling. The local organisers are the Irish Centre for High-End Computing (ICHEC) and CECAM-IRL (the Irish node of CECAM and partner in E-CAM).

The programme will contain a mixture of scientific talks (HPC challenges in the field), sessions on HPC skills (parallel programming, numerical libraries) as well as application-oriented sessions with a large emphasis on hands-on practical exercises (e.g. classic molecular dynamics packages such as DL_POLY and Gromacs, electronic structure calculation packages such as CP2K and Quantum Espresso, covering example calculations, scalability and performance considerations, suggestions for development such as implementing custom functions and the Python-based Atomic Simulation Environment)

The registration deadline is Friday 15th April 2016. For more information and to register for the school, please visit https://events.prace-ri.eu/event/497/

Zimní škola PRACE 2016 (PRACE Winter School 2016) na Slovensku

Po menší přestávce přišlo PRACE v rámci své čtvrté implementační fáze PRACE-4IP s dalšímí sezónními školami. První z nich byla PRACE Winter School 2016, kterou uspořádali kolegové ze Slovenské akademie věd ve dnech 25-28. ledna 2016 v Bratislavě a jež byla zaměřena na HPC v oblasti teorie funkcionálu hustoty (DFT). IT4Innovations bylo spoluorganizátorem této školy a přispělo k ní m.j. půldenním kurzem programování pro architekturu MIC. Mezi lektory byla dále prominentní jména z Německa, Švýcarska, Rakouska a USA.

Webovou stránku této sezónní školy se všemi podrobnostmi a odkazy naleznete na https://events.prace-ri.eu/event/440/. Vlastní škola byla jako všechny sezónní školy PRACE bezplatná, tentokrát však dokonce organizátoři nabídli zahraničním účastníkům finanční podporu na dopravu a ubytování.

PRACE workshop on OpenFOAM and Comsol @ KTH, Stockholm

Citujeme z pozvánky:

You might be working as a researcher in academia, or you could be based at a small to medium-sized enterprise (SME) or in a large industrial concern, or maybe you are completing studies in a discipline that requires intensive numerical modelling. If you are involved in any of these areas, we warmly invite you to attend this workshop at the KTH Royal Institute of Technology in Stockholm, Sweden.

The workshop will focus on HPC software that is widely used in industry, such as OpenFOAM and COMSOL, and on parallelization techniques for this kind of software. The speakers will be from COMSOL (which produces an interactive environment for modelling and simulating scientific and engineering problems) and the ESI Group (who are well-known experts in the area of virtual production engineering to support industrial innovation).

When: 23-25 September 2015
Where: KTH-PDC, room 304, Teknikringen 14, 100 44 Stockholm, Sweden
Registration at: https://events.prace-ri.eu/event/412/

PRACE Training Day @ ISC 2015 ve Frankfurtu

V rámci prestižní International Supercomputing Conference 2015 (ISC15), kde mimochodem se IT4Innovations prezentovalo stánkem, se 16. července 2015 uskutečnil PRACE Training Day, půldenní workshop věnovaný aktivitám PRACE v oblasti vzdělávání pro HPC. Spoluorganizátorem workshopu spolu s Niou Alexandrovou ze španělského BSC a Ioannisem Liabotisem z řeckého GRNET byl Ondřej Jakl ze skupiny pro vzdělávání IT4Innovations, který také přednesl přednášku na témá Sezónní školy PRACE. Informace přímo od zdroje lze získat na příslušných stránkách ISC 2015.

Mezinárodní letní škola v HPC 2015

Mezinárodní letní škola v HPC  je každoroční prestižní vzdělávací akce, při jejíž organizaci PRACE spolupracuje (střídá se) s významnými světovými partnery z oblasti HPC a na niž pozývá špičkové lektory a pečlivě vybírá posluchače z celého světa. Na rozdíl od sezónních škol PRACE organizátoři financují účastníkům prakticky veškeré náklady.

Pro rok 2015 se mezinárodní letní škola uskutečnila v kanadském Torontu ve dnech 21. - 26. června 2015 pod názvem 2015 International HPC Summer School  on HPC Challenges in Computational Sciences. Na její organizaci se vedle PRACE podílely americký U.S. National Science Foundation’s Extreme Science and Engineering Discovery Environment (XSEDE) Project, japonský RIKEN Advanced Institute for Computational Science (RIKEN AICS) a zejména kanadský Compute/Calcul Canada. Další podrobnosti a také odkazy na předchozí ročníky viz https://ihpcss2015.computecanada.ca.

Zimní škola PRACE 2015 (PRACE Winter School 2015)

Zimní škola PRACE 2015 se konala 12.-15. ledna 2015 na Nové aule VŠB - Technické univerzity v Ostravě. Její podtitul zněl HPC Tools for Data Intensive Processing, čili zaměřila se na nástroje pro efektivní zpracování rozsáhlých dat při náročných výpočtech. Jednalo se i v evropském měřítku o jedinečnou edukační událost, jejíž lektoři přijeli z USA (Oak Ridge National Laboratory). Díky podpoře PRACE, www.prace-ri.eu, i tato sezónní škola byla pro účastníky zdarma.

Webovou stránku této sezónní školy PRACE se všemi podrobnostmi a odkazy naleznete na www.prace-ri.eu/PRACE-Winter-School-2015/.

Stránka s videozáznamy tutoriálů je na serveru Merlingo (vyžaduje Microsoft Silverlight).