Jste zde

Doprava na vzdělávací akce IT4Innovations

(stav k červnu 2015)

Vlakem do Ostravy od Prahy

Z Prahy je do Ostravy výrazně nejvýhodnější cestovat vlakem. Rychlovlaky mezi Prahou a Ostravou provozují tři společnosti: České dráhy, Leo Expres a Regiojet. Cesta trvá v závislosti na dopravci a zastávkách 3 až 4 hodiny.  Jízdenky je možné zakoupit před samotnou jízdou na vlakovém nádraží jak v Praze, tak při cestě opačným směrem v Ostravě. Všechny společnosti mají své vlastní prodejní místo. Jízdenky jsou vždy určeny pouze na konkrétní vlak dané společnosti (s výjimkou vlaků EC a IC Českých drah). Cena jednosměrné jízdenky je od 300 do 600 Kč. Výhodnější je si jízdenku objednat přes internet a s předstihem je pak levnější.

Vlakoví dopravci a nákup jízdenek:

Všechny spoje spolehlivě najde vyhledávač jizdnirady.cz.

Ostrava má dvě velké vlakové stanice: Ostrava-Svinov a Ostrava - hlavní nádraží (hl.n).  Nádraží Ostrava-Svinov je podstatně blíže areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě, zatímco z hlavního nádraží je to o něco blíže do centra a k hotelům Mercure, Imperial a ParkIn.

Doprava do Ostravy z jiných míst

Z jiných směrů, např. od Brna, zvažuje kromě vlakového spojení, které až na výjimky provozují výhradně České dráhy, také autobusová spojení různých dopravců. Autobusy vesměs dojíždějí na ostravské Ústřední autobusové nádraží (ÚAN), které se nachází v blízkosti centra města. Pro vyhledání spojení opět využijte služeb jizdnirady.cz.

Cestování po Ostravě hromadnou dopravou

Hromadnou dopravu v Ostravě provozuje Dopravní podnik Ostrava. Pro nepravidelné jízdy se používají krátkodobé časové jízdenky na 10 minut (14 Kč), 30 minut (20 Kč) a 60 minut (26 Kč), které lze zakoupit v automatech, novinových stáncích či s přiražkou 5 Kč u řidiče (stav k 1. 3. 2014), případně přes SMS. Dopravní podnik provozuje kromě klasického vyhledávače spojení i pěkný mapový vyhledávač.

Z vlakového nádraží Ostrava-Svinov do Poruby k VŠB-TUO

Vzdělávací akce IT4Innovations se až na výjimky konají v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě. Doporučujeme proto vystoupit z vlaku na nádraží Ostrava-Svinov. Pro navazující cestu městskou hromadnou dopravou se nabízejí dvě možnosti: tramvaj  a autobus.  

  • Pro cestu tramvají pokračujte cca 200 m pěšky na nepřehlédnutelný terminál Svinov mosty. Odtud (přesněji ze zastávky Svinov mosty h.z. (horní zastávka) - příchod nahoru po eskalátorech, které jsou dále od nádraží) jedou do porubského kampusu tramvaje číslo 7, 8 a 17 směr Vřesinská. Vystupte na zastávce Hlavní třída (následuje za zastávkou Rektorát VŠB, kde je ovšem také možno vystoupit). Cesta Vám bude trvat pod 15 minut - jízdenky viz výše.
  • Autobus č. 37 odjíždí ze zastávky Svinov nádraží, která se nachází bezprostředně před prosklenou nádražní halou. Cesta bude trvat asi 16 minut a vystoupíte na konečné Studentské koleje. Pozor, ne všechny autobusy zajíždějí až tam, některé končí na předchozí zastávce Studentská. I tato zastávka je však v docházkové vzdálenosti do cíle.
    Nevýhodou jinak zřejmě pohodlnější autobusové varianty je hlavně menší frekvence spojů (co 10-20 minut).

Z hlavního nádraží, ÚAN a centra do Poruby k VŠB-TUO

Nejjednodušší variantou je tramvaj č. 8, která z hlavního nádraží projíždí po Nádražní ulici kolem centra Ostravy (možnost nástupu na zastávkách Stodolní, Elektra, Karolina) a kolem Ústředního autobusového nádraží (zastávka Náměstí Republiky) až do Poruby, kde opět vystoupíte na zastávce Hlavní třída. Z hlavního nádraží počítejte s téměř 40 minutami cesty.

Z Ústředního autobusového nádraží, ze zastávky ÚAN, můžete rovněž použít autobusovou linku č. 37 (viz výše). Cesta také trvá až 40 minut.

Uvnitř areálu VŠB-TUO v Porubě

Akce IT4Innovations pořádáme na různých místech kampusu, zejména však v budově IT4Innovations. Zastávka Hlavní třída, doporučená k vystoupení z tramvaje, je vyznačena dole nad názvem ulice "17. listopadu". Průchod od ní do kampusu a k budovám CPI, NA, CPIT, FEI či ÚG  je po schodech nahoru severním směrem, viz plánek areálu. Pro nalezení vchodu do budovy a konkrétní místnosti může být užitečná interaktivní mapa na webovém portálu VŠB-TUO,  v sekci kontakty a mapy.

Budovu IT4Innovations (IT4I) na ul. Studentské 6231/1B  najdete poněkud stranou v areálu studentských kolejí severozápadním směrem k Vědecko-technologickému parku Ostrava, viz plánek areálu kolejí. Autobusová zastávka Studentská je při levém horním rohu plánku areálu, následující zastávka Studentské koleje , která je pro akce v budově IT4Innovations nejvhodnější, je na plánku areálu kolejí při levém okraji. IT4I se nachází cca 150 m dále - GPS poloha vstupu je 49°50.26567'N, 18°9.34222'E.

Příjezd autem

Směřujte k areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě, což významně usnadní dálnice D1 a její exit 354 v Ostravě-Svinově, kde na velkém kruhovém objezdu najedete na kolmou Rudnou ulici (rovněž čtyřproudovou) západním směrem.  Po ní dojedete (stálé po hlavní cestě) do Poruby,  na tř. 17. listopadu, kde budete sledovat tramvajové koleje. Poté, co skončí mírné stoupání a minete areál Fakultní nemocnice vlevo, odbočte doleva na ulici Dr. Slabihoudka. Po pravé ruce je areál VŠB-TUO.

Parkování v areálu VŠB-TUO může být zejména během školního roku obtížné, navíc jsou vjezdy opatřeny automatickými závorami. Oficiální informace k parkování jsou zde.  Mimo ozávorovaný prostor lze zkusit najít místo na Studentské ulici u kolejí a kolem budovy IT4Innovations (GPS souřadnice 49°50.26567'N, 18°9.34222'E).

Ubytování

Vcelku jednoznačně (poloha, cena, wifi...) doporučujeme nocleh v hotelu GARNI***, nacházejícím se ve zrekonstruované části vysokoškolských kolejí, v budově B, viz  plánek areálu kolejí, tj. pár kroků od budovy IT4Innovations. Podrobné informace naleznete na jeho webu.

 

   Šťastnou cestu!