Jste zde

Kaira - prototypování MPI aplikací

Termín: 
Čt, 30.04.2015 8:30
Uzávěrka registrace: 
Čt, 23.04.2015 23:45
Místo: 
Areál VŠB-TUO v Ostravě-Porubě, budova IT4Innovations, místnost 207
Lektor: 
Stanislav Böhm, Marek Běhálek, Martin Šurkovský, Ondřej Meca (IT4Innovations)
Úroveň: 
základní - střední
Jazyk: 
čeština

Anotace

Kaira (http://verif.cs.vsb.cz/kaira/) je vývojové prostředí pro MPI zaměřené na snadné prototypování aplikací. Cílem je automaticky vygenerovat nízkoúrovňové části aplikace, ale zároveň ponechat uživateli kontrolu nad výslednou aplikací a současně zachovat maximální efektivitu. Kaira kombinuje vizuální programování a C++. Vizuální programování slouží pro návrh komunikační vrstvy programu a C++ pro popis sekvenčních částí.  Toto spojení umožňuje nabídnout sjednocující koncept pro vytváření, ladění, analýzu a verifikaci výsledných aplikací.

Kaira je experimentální a aktivně vyvíjený projekt, cílem semináře je tedy ukázat nové myšlenky a perspektivy v paralelním programování, spíše než prezentace technologie, která by byla masivně používána a zaručeně stabilní.

Cíl kurzu (přínos pro posluchače)

Posluchač by měl být schopen vytvářet a spouštět MPI aplikace v Kaiře, včetně použití analytických a verifikačních nástrojů. 

O lektorech

Stanislav Böhm je hlavní autor projektu Kaira, který byl také jeho disertační prací. V současnosti působí jako postdoc v IT4Innovations se zaměřením na oblast verifikace paralelních programů a nekonečně stavových systémů. (http://verif.cs.vsb.cz/sb/)

Marek Běhálek je odborný asistent na Katedře informatiky, VŠB-TUO a výzkumný pracovník IT4Innovations, VŠB-TUO. Předmětem jeho výzkumu je rozvoj programovacích technik a nástrojů pro vývoj paralelních/ distribuovaných systémů. Nyní se zaměřuje na vizuální programování distribuovaných aplikací, jejich analyzování a verifikaci. Je členem vývojového týmu nástroje Kaira.

Ondřej Meca je posluchačem doktorského studia na VŠB-TUO. Jeho hlavním odborným zaměřením je verifikace MPI aplikací - právě nyní se věnuje vylepšení verifikace v Kaiře. Dále pracuje pro IT4Innovations, kde participuje na vývoji různých nástrojů (v C++) pro řešení kontaktních úloh.

Martin Šurkovský je také studentem doktorského programu na VŠB-TUO. Na projektu Kaira se aktivně podílí od roku 2012, zejména na částech týkajících se analýz výkonu. V poslední době je jeho pozornost zaměřena na možnosti využití process-mining technik v oblasti paralelního programování.

Časové schéma

čtvrtek, 30. dubna 2015
08:30-09:00registrace
09:00-10:30Úvod & vývoj jednoduchých aplikací v Kaiře
10:30-11:30přestávka s možností účasti na setkání s ředitelem IT4Innovations (v atriu IT4Innovations)
11:30-12:45přestávka na oběd
12:45-14:15Analytické nástroje a cvičení
14:15-14:45občerstvení
14:45-16:15Verifikace a pokročilé rysy Kairy 

Prerekvizity

Základní znalost C++. Vlastní notebook pro cvičení.

Registrace

Povinná registrace (platí i pro pracovníky IT4Innovations) - registrační formulář zde. Uzávěrka 7 dní před akcí nebo po naplnění kapacity. Akce je nabízena zdarma.

Kapacita

30 míst

Praktické informace

  • Pozor: Začátek kurzu byl posunut z 10 hod. na 9 hod. (registrace od 8.30 hod.),  abychom umožnili posluchačům účast na setkání s ředitelem IT4Innovations Martinem Palkovičem, probíhajícím v době konání kurzu. Pokud přijmete jeho pozvání, dozvíte se novinky z budování IT4Innovations, informace o plnění monitorovacích indikátorů, výsledcích peer-review, udržitelnosti centra a nových projektech. Prostor bude i pro Vaše dotazy. Omlováme se za tuto změnu v progamu na poslední chvíli.
  • Vzhledem ke kontrolovanému vstupu do budovy IT4Innovations prosíme zejména účastníky bez individuálního povolení, aby dorazili na místo včas, tj. alespoň 10 minut před úvodním blokem, kvůli vyřízení nezbytných formalit.
  • Dopravní informace hledejte na stránce Doprava na vzdělávací akce IT4Innovations.
  • Dokumentace k systému Anselm je k dispozici na http://support.it4i.cz/docs (v angličtině).